Paryžius sausį: ko tikėtis ir ką pamatyti?

Paryžius man asmeniškai yra be galo sentimentalus miestas, sukeliantis daugybę šiltų prisiminimų, įkvepiantis savo kultūra, architektūra, žmonėmis, atmosfera. Jis gražus, didingas, žavus bei įdomus visais metų laikais, tačiau žiemą temperatūra, kuri nors ir nenusileidžia žemiau nulio, nėra labiausiai tinkama ilgiems pasivaikščiojimams lauke (mums, užsieniečiams; vietiniai devėjo lengvus batelius ant basos kojos bei vien palaidinukes su švarkeliais, kol aš baigiau sušalt su žiemine striuke), ypač, jei užklumpa lietus ar žvarbus vėjas. Tai ką gi geriausia veikti meilės ir meno mieste tokiu laikotarpiu?



Atsakymai gali būti daugiakeriopi, tačiau vienas pagrindinių, gal ir ne visiems patinkantis, bet tikrai vertas kiekvieno dėmesio - aplankyti muziejus bei galerijas. Paryžius garsėja kaip kultūros ir meno sostinė, tad būtų "nesąžininga" neapsilankyti bent viename muziejuje kelionės metu. Juolab, 18-25 metų Europos sąjungos gyventojams, pateikusiems asmens dokumentą, apsilankyti nacionaliniame muziejuje ar lankytinoje vietoje nekainuoja nė cento (yra ir kitokių visuomenės grupių, kurioms taikomos nuolaidos; be nuolaidų kainos svyruoja nuo kelių iki keliolikos eurų). Bent jau man, dauguma Paryžiaus muziejų paliko milžinišką teigiamą įspūdį bei suteikė įkvėpimo.



Nemokamai (pateikus dokumentą) aplankyti galima šias vietas:

  • Musée du Louvre
  • Musée d'Orsay
  • Centre Pompidou
  • Arc de Triomphe
  • Panthéon
  • Musée d'art moderne (pirmas aukštas nemokamas visiems)
  • Kitos nacionalinės vietos

Ko tikėtis ir ką pamatyti kiekviename iš šių muziejų? Paryžius - miestas, žinomas dėl savo pompastikos bei didingumo, tad ir muziejai čia visi milžiniški (minimum 3-4 aukštai ir daugybė kvadratinių metrų) ir eksponuojantys begalę nuostabių darbų. Dėl to labai svarbu išsiaiškinti, ką tiksliai norite pamatyti, nes, pavyzdžiui, Louvre galima praleisti gerą savaitę, kol apžiūrėsi visus meno kūrinius, tačiau jau po trijų valandų buvimo jame pradeda svaigti galva nuo kultūrinės visumos. Geriausia būtų išsirinkti kelias sales ar parodas ir susikoncentruoti ties jomis. Gero po truputį, todėl nerekomenduoju daugiau, nei vieno muziejaus per dieną.

Musée du Louvre

Louvr'as didingas viskuo ir iš visų pusių: iš išorės, vidaus ir net požemių (kuriuose, pasirodo, yra įsikūręs nemažas prekybos centras "Carrousel du Louvre" (apie kurį aš anksčiau nežinojau)). Net jei neisite į patį muziejų, siūlau bent pasivaikščioti aplinkui ir užsukti į prekybcentrį, liksite maloniai nustebę.


Šiuo metu Louvre be tradicinių parodų eksponuojama stulbinanti Leonard'o da Vinci'o paveikslų, brėžinių, schemų, išradimų paroda (taip pat nemokama 18-25m. ES gyventojams), kurią tikrai patarčiau aplankyti kiekvienam, norinčiam artimiau susipažinti su autoriaus kūryba. 



Ši paroda yra kur kas išsamesnė ir žymiai daugiau pasakanti apie autorių, nei viena Mona Lisa, prie kurios kasdien susidaro kilometrinė eilutė. Dėl to siūlyčiau iš anksto internetu rezervuoti laiką, kad netektų kelias valandas stovėti eilėje dar ir tam, kad patektumėt į paties Louvr'o vidų.


Louvre kiekvienas ras sau tinkamą parodą, nes rinktis galima iš kelių dešimčių skirtingų salių, kuriose demonstruojami meno kūriniai, sukurti nuo Antikos iki mūsų laikų.



Musée d'Orsay


Šis muziejus taip pat žavi savo dydžiu ir eksponatų gausa. Jis sužavės visus klasikinio meno mėgėjus ar net ekspertus. Man tai tapo vienu mėgstamiausių muziejų iš visų, kuriuos esu aplankius (o tokių buvo visai nemažai).


Šiuo metu be tradicinių parodų d'Orsay muziejuje eksponuojama ir Vincent'o van Gogh'o paroda (kuo buvau labai maloniai nustebinta, nes paskutinį kartą gyvai jo kūrinius mačiau prieš kelerius metus Amsterdame).



Centre Pompidou

Nors nesu arši modernaus meno šalininkė, šiame muziejuje tikrai yra sukrečiančių paveikslų bei instaliacijų, palikusių man gilų įspūdį. Į šį muziejų užėjome visai atsitiktinai (iš beribio smalsumo, nes pastatas iš išorės atrodo kardinaliai priešingas kitiems homogeniškiems Paryžiaus centro pastatams (jo visi vamzdžiai yra išorėje, o ne viduje)), bet mums pasisekė, kad jis dirba iki dešimtos valandos vakaro, o ne šeštos, kaip dauguma Paryžiaus muziejų ir mes galėjome netrukdomi žavėtis, stebėtis, kartais šlykštėtis visa modernaus meno virtine.


Musée d'art moderne


Kaip ir minėjau, moderniam menui nelabai stipriai prijaučiu. Šis muziejus nepalietė manęs kaip "Centre Pompidou", visų pirma, šalia muziejaus miegantys benamiai, nesutvarkyta, labiau į savartyną, o ne muziejaus kiemą, panaši aplinka tikrai žavesio nepridėjo. Visų antra, visiems lankytojams nemokamas tik pirmas aukštas, kuriame nieko per daug ypatingo ar įspūdingo be dviejų Picaso paveikslų bei vienos ganėtinai įdomios instaliacijos nėra. Visų trečia, muziejus milžiniškas, tačiau pusė sienų tuščių, plius patalpose buvo visiškai nekaršta. Mūsų "MO" lenkia šį "MAM" keliais žingsniais. Taigi man asmeniškai susidarė ne itin teigiamas įspūdis (ypač palyginus su kitais aplankytais muziejais) ir gal važiuoti per visą miestą už Eifelio bokšto iki šio muziejaus nebuvo didelio poreikio, tačiau gal kitų nuomonė yra kitokia ir siūlyčiau viskuo įsitikinti patiems.


Aišku, pamatyti Paryžiuje galima ir būtina ne tik muziejus. Notre-Dam'as dėl suprantamų priežasčių šiuo metu tebėra uždarytas ir restauruojamas, tačiau ant aplink jo pastatytos tvoros eksponuojama foto paroda, kurioje užfiksuota sudegusi bažnyčia bei jos atstatymo akimirkos. Eifelio bokšto viršus taip pat yra renovuojamas, o kilti tik į antrą aukštą mes nepanorome, bet jūs ten galite pakilti. Bet yra ir kitos vietos, kurias siūlyčiau aplankyti:

Arc de Triomphe

Klasika. Kiek kartų bebūčiau Paryžiuje, tiek ten ir lipčiau (juo labiau nemokama (18-25 ES)). Žadą atimanti panorama verta pamatymo visais metų laikais. Tiems, kurie nori pamatyti Prancūzijos sostinę visu grožiu, siūlyčiau arba giedrą dieną (ne per daug saulėtą, kad saulė nespigintų akių), arba giedrą vakarą (be rūko, kad matytųsi miesto šviesos).


Montmarte ir Sacré-Cœur



Meninė aplinka, siauros, į viršų kylančios gatvelės, įsimylėjelių siena (ant kurios, beje, yra užrašas ir lietuvių kalba) nuostabaus dydžio bei grožio bažnyčia ir Paryžius kaip ant delno. Visa tai - Montmartr'as. Tik belipdami į bažnyčią pasisaugokite - stovi gaujos nemandagių piliečių, puolančių keliese ir bandančių užrišti kažkokius siūlus ant rankų, už kuriuos vėliau prašo pinigų. 



Panthéon

Ši vieta taip pat nemokama 18-25 metų ES gyventojams. Panteone rasite Prancūzijos istorinį palikimą bei tokių žymių žmonių kaip Marie Curie, Victor Hugo, Voltaire, Alexandre Dumas, Rousseau ir kitų palaikus.




Grande Mosquée de Paris

Mažas arabiškas kampelis beveik pačiame Paryžiaus centre. Pasijaučiau kaip pasakoje "Tūkstantis ir viena naktis". Deja, apie šią vietą žinojome ne mes vieni, tad nufotografuoti tuščią sodą buvo beveik neįmanoma, tačiau apsilankyti vienareikšmiškai rekomenduoju.



Galeries Lafayette


Net jei neplanuojate nieko pirkti, užeikite į vidų pasigrožėti skliautinėmis lubomis ir pakilkite ant stogo. Vaizdai pribloškiantys.


Universiteto gatvė

Tik dėl instagraminės nuotraukos.


Taip pat siūlau aplankyti sodus bei rūmus, kurie yra Paryžiuje. Nesvarbu kokius, jie visi savotiškai gražūs bei žavintys, o jei turėsite noro, būtinai nueikite į botanikos sodą.

Kur gyventi?

Viskas priklauso nuo planuojamų išlaidų. Jei galite sau leisti penkių žvaigždučių viešbutį - valio! Deja, Paryžius tikrai nepigus miestas ir rasti čia gerą kainos bei kokybės santykio atžvilgiu būstą yra nelengva misija. Ko nerekomenduočiau: hostelių. Savo kailiu patyrus hostelių Paryžiuje tragediją, nepalinkėčiau to niekam. Nuotraukos ir realybė skiriasi kaip diena ir naktis, o pragyvenimo sąlygos dažniausiai būna žemiau visų ribų. Jei negalite/nenorite imti viešbučio, siūlau airbnb (paspaudę čia gausite 40 eurų nuolaidą savo pirmam apsilankymui). Mums pasisekė ir mes atradom neįtikėtinai svetingą moteriškę, kuri pasitiko mus gyvai, nors atvykome vėlai vakare, paliko mums pusryčius, rekomendacijas, kur nuvykti, bei pasikvietė pas save arbatos kitą dieną. Gyvenome jaukiame butuke Montmartre, visai netoli metro stotelės (tikriausiai nesuklysiu, jei pasakysiu, jog metro - patogiausias būdas keliauti Paryžiuje, nes leidžia be jokių spūsčių per kelias minutes atsidurti norimame miesto kampelyje). O šiaip, jei mėgstate vaikščioti, beveik visur galima nusigauti ir pėstute. Jei norite gyventi centre - rinkitės pirmą - aštuntą rajonus. Tačiau jokiu būdu nesilankykite ir juolab negyvenkite devynioliktame rajone ir prie daugumos stočių ir ligoninių, esančių miesto pakraščiuose, ypač šiaurinėje dalyje.



Dar šiek tiek apie Paryžių 2020m. sausį

Nuo 2019 m. gruodžio mėnesio Paryžių krėtė streikai dėl pensijų reformos ir metro bei kito viešojo transporto darbuotojai beveik pusantro mėnesio streikavo ir nedirbo. Laimei, kai mes atvykome, jie jau buvo grįžę į darbus, tačiau streikai vis dar tęsėsi. Ramią ir nieko blogo nenumatančią penktadienio popietę vaikštinėjome Paryžiaus centro gatvėmis, kai staiga jos ėmė tuštėti, o vietoj praeivių ant šaligatvių išsirikiavo ginkluoti policijos pareigūnai, užkirtę eismą. Manėme, gal vyksta koks renginys, konferencija ar šiaip filmuojamas filmas, tačiau pakliuvome tiesiai į streiko epicentrą - buvome apsupti policijos pareigūnų bei streikuojančiųjų Place de la Concorde aikštėje, iš kurios vargais negalais po kelių bandymų ištrukome su vietiniais, kol mūsų nesutrypė keliolikos tūkstančių protestuojančiųjų bei juos prižiūrinčiųjų minia. Aišku, dabar prisiminus tai skamba kaip visai juokinga istorija, tačiau tuo metu buvo ne iki juokų, bet bent jau yra ką prisiminti.

Nesvarbu, kur važiuojate, svarbu kruopštus pasiruošimas ir tinkamo kelionės partnerio parinkimas. Tuomet visos kelionės bus puikios!

Visas nuotraukas bei išsamesnes kelionės akimirkas galite rasti mano instagram paskyroje.

Su meile, Valerija

Komentarai

Populiarūs įrašai